KOLAY UN HELVASI VE TAPTATLI KANDİL

2011-07-15 18:52:00

http://www.facebook.com/yemedeyanindayat

Bugün Beraat kandil..Rabbim bugün tüm müslümanları; affedilenlerden, günahlarından kurtuluşa erenlerden eyler inşaalah..

Kandil denilince aklımıza kandil simidi ve tatlı mı tatlı, yemek kültürümüzün yapı taşı helva gelir hep..

Helva denilince de çocukluğumdaki helva yapım aşamaları canlanır gözümde..Mevlidlerde, kandillerde mahallenin büyükleri toplanır, kocaman tencerelerde helva kavururlardı..Biz çocuklarda, sinekler gibi tencerenin tepesine üşüşür, "ne zaman bitecek" diye, sabırsızlıkla bekleşirdik..

Tabi malzeme çok, tencere büyük, işte zahmetli olunca, un kavurma işi de sürekli el değiştirirdi..Bu arada bizim sabrımızda tavan yapardı..

Şerbeti dökülüpte fokurdamaya başlayınca ortaya mis gibi kavrulmuş helva kokusu yayılırdı..Önce helvanın kokusuna doyar sonra sıcacık helvaları yana yana mideye hüpletirdik..

Özellikle kandillerde tabaklara dizilen helvaları, kapı kapı dolaşıp bütün mahalleye dağıtırdık, o zevk anlatılmazdı, helva kokusu kandil coşkusuna karışırdı..Eskiden kandillerimiz helva gibi taptatlıydı..

Şimdilerde eskisi kadar büyük tencerelerde yapılmasa da helvalar o geleneği yaşatmaya çalıştım bugün bende, artık yetişkinim ama içimdeki zıpır çocuğun varlığıyla müsterihim..

Bu gece kandil hasebiyle bol bol dualaşalım inşaallah..Rabbim tüm oruçluların oruçlarını, tüm dua dilenenlerin dualarını makbul eylesin..

Beraat gecesi duası.."Allahümme in künte ketebte ismi şekiyyen fi divanil' eşkiya femhuhü.Vektübni fi divanissüadai. Ve in künte ketebe ismi saiden fi divanis'süadai fesbüthü. Feinneke kulte fi kitabikel'kerim: Yemhullahü ma yeşaü veyüsbitü ve indehü ümmül-kitab. 

“Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, ‘Allah dilediğini siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır.”

KOLAY UN HELVASI

Malzemeler

-125 gr tereyağı (yarım paket)

-2 su bardağı un

- 1 su bardağı şeker

-1 su bardağı süt

-1 su bardağı su

- yarım su bardağı kırılmış ceviz içi

Yapılışı

-Tencere tereyağını koyup eritelim.Unu ilave edip kısık ateşte sürekli (yaklaşık yarım saat)kavuralım..

-Ayrı bir kapta şekeri, sütü, suyu karıştıralım, bekletelim.(kaynatmayacağız..)

-Unun rengi pembeleşince cevizleri ilave edip bir iki çevirelim.

-Şerbetini döküp sürekli karıştıralım.Kıvamını bulunca ocağı söndürelim.Kapağını kapatıp 15 dakika dinlendirelim..

Kaşıkla şekil verip servis edelim..

3382
0
0
Yorum Yaz